Hızır Orucu 13/14/15 Şubatta

HIZIR ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Rumi takvime göre 31 Ocak- 2 Şubat tarihleri arasında tutulan Hızır Orucu, Miladi Takvim baz alındığında 13-15 Şubat günlerine denk gelmektedir. Hızır Orucu için bazı kaynaklarda her yıl Ocak ayının ikinci haftası tutulmaya başlar, Şubat ayının ikinci haftasıyla son bulur ifadesi de yer almaktadır.
Hz. Hızır’ın (as) kimliği hakkında çok çeşitli söylemler bulunmaktadır. Yüce Mevla tarafından ölümsüzlük suyunu içmeye izin verilmiş tek insan olduğuna inanılır. Ona, Allah tarafından verilen bazı özel güçleri bulunmaktadır.
Kur’an-ı Kerim’in “Kehf” süresinde anlatılan Zülkarneyn ile Hz. Hızır (as)’ın aynı kişi olduğu söylenmektedir.
Kültürümüzde, inancımızda Hz. Hızır bolluğun, bereketin simgesi olarak görülür. Aynı zamanda Hızır (as) darda kalanların yardımına koşan, kalben çağrıldığı yerde oluveren kutsal bir şahsiyettir.
Bu nedenle Aleviler bu kutsal şahsiyet için şubat ayının ikinci haftasında (Salı – Çarşamba -Perşembe) üç gün oruç tutarlar. Perşembe akşamı da HIZIR CEMİ yapılır. O gün çerağlar ona yakılır, semahlar ona dönülür, kurbanlar ona kesilir, dertlere derman istenir.
Hızır günlerinde temiz su kaynaklarından su içilir. Bu sudan ev halkına, eve ve varsa ahırdaki hayvanlara bereket getirsin diye serpilir.
Eskiden genç kızlar kısmetleri için dilekler tutarlardı. Genç erkekler rızıkları artsın diye atlara binerek dua ederlerdi.
Dileklerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini rüyalarında görmek isteyenler, akşam yemekten sonra su içmeden uyurlardı. Rüyaya yatan kişi rüyasında halini görürdü.
Evin avlusuna, bahçesine yani Hızır’ın uğrayabileceği bir yere un serpilir. Gece Hızır’ın o eve uğrayıp bereket getirmesi umulur. Sabah da un dökülen yerde heyecanla “Hızır’ın ayak izi” olup olmadığına bakılır. Unun üzerinde veya çevresinde herhangi bir iz varsa, Hızır oraya bereketi ile uğramış sayılır.
Bu günlerde yardımlaşma ve paylaşma en üst düzeye çıkardı. Paylaşan ve yardım edenlerin Hz. Hızır’ın da hoşnutluğunu kazanacağına inanılırdı.

Hakkında: admin

Avatar

Kontrol Ediliyor

Saygı ve Özlemle Anıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir